Hani o, Rabbine gizlice seslendiği zaman; Demişti ki: “Rabbim, şüphesiz benim kemiklerim gevşedi ve baş, yaşlılık aleviyle tutuştu; ben sana dua etmekle mutsuz olmadım. Doğrusu ben, arkamdan gelecek yakınlarım adına korkuya kapıldım, benim karım da bir kısır (kadın)dır. Artık bana Kendi Katından bir yardımcı armağan et. Bana mirasçı olsun. Yakup oğullarına da mirasçı olsun. Rabbim, onu razı olunan kıl.” (Meryem Suresi, 3-6)

Orada Zekeriya Rabbine dua etti: “Rabbim, bana Katından tertemiz bir soy armağan et. Doğrusu Sen, duaları işitensin” dedi. (Al-i İmran Suresi, 38)

Zekeriya da; hani Rabbine çağrıda bulunmuştu: “Rabbim, beni yalnız başıma bırakma, Sen mirasçıların en hayırlısısın.” (Enbiya Suresi, 89)

Rahmanın izniyle
Zamanımın dolu dolu geçtiği bu günler de, yaşamın ne kadar kısa ve hızlı geçtiğinin bir kez daha farkına vardım.Daha sanki dün gibi doğmuştu yavrum ,ilk göz  ağrım.İlk doğduğunda sürekli ağlayan ,sürekli huysuzluk ve ufak bir soğuk alğınlığın da bile hastalanan bir çocuktu.Ama hamdolsun Rabbim'e ki ne zaman büyüyecekler derken zaman da hızla geçiyormuş meğer ....
İlkokul ve orta okul derken Allah izin verirse yavrum atık liseye gidecek .Rabbim liseyi ve ardından üniversiteyi de bitirmeyi de nasip etsin inşAllah...
Hz.İbrahimin duasıyla dua ediyorum.''
“Rabbim! Beni namaza devam eden bir kimse eyle. Soyumdan da böyle kimseler yarat. Rabbimiz! Duamı kabul eyle.”
Allah'ım evlatlarımı hayırlı ,namazlı ,kuranlı kullarından olmayı nasip et.Çocuklarımın hayatını bereketli ve hayırlı kıl ve insanlığa yararlı birer fert olmayı nasip et. 
Sizlerin de duasına talibim ve
Kendim için de ,ne istiyorsam Allah'ım yeni gelen nesil için ve dost ve arkadaşlarım için de aynısını nasip et.
AMİN


Yemeğimizin adı Sülüberi ben annemden öyle öğrendim .Annem de annesinden öyle öğrenmiş.Çok lezzetli ve farklı bir yemek.Denemeye değer diye düşünüyor şiddetle tavsiye ediyorum.
Malzemeler
yeşil mercimek
500 gr domates
1 kg patlıcan
100 gr tane sumak ekşisi
1 yemek kaşığı domates salçası
kuru nane
soğan
sarımsak
tuz 
yağ

Yapılışı:1.Yemeğimizi yapmaya mercimeği haşlamakla başlayalım.Diğer taraftan doğrayıp yağda kavurduğumuz soğanların üzerine küp küp doğradığımız domates, sarımsak ve haşlayıp süzdüğümüz mercimekleri de ekleyip harcımızı bir kaç dakika pişirip ocağı kapatalım. 
2.Başka bir tencereye alacalı soyduğum ve doğradığım patlıcanlarda bir sıra ve üzerine mercimekli harç dan yayalım.Bu işlem malzemelerimizi bitirinceye kadar devam edelim.Hazırladığımız yemeğin tuzunu,salçasını,nanesini ve sumak ekşisi suyunu de ekleyelip ve tekrar ocağa koyalım.Sülüberimizin piştiğini, patlıcanları piştiğinden anlayabiliriz.Çok lezzetli bir yaz yemeğidir.Ben soğuk soğuk yemeyi çok seviyorum.

NOT: Sumaklar 2 su bardağı sıcak suda ekşisi çıkması için 15 dakika bekletilir ve yemeği tekrar ocağa koyduğumuz aşamasın da üzerine ilave edilir.
Deneyen herkese AFİYET OLSUN...11 yorum:

 1. amin bu yemeğı hatay tarafında yapalar tadını bılırım cokta guzel olur

  YanıtlaSil
 2. Öncelikle güzel dualarına Amin, Amin diyorum. Ecmaîn ....
  Bu yemek bana oldukça cazip geldi..deneyeceğim İnşallah.
  ama sumak ekşisi sıvı olanı mı kullanacağız toz olanı mı ya da taneleri suda bekletip mi? bir de tencereye sıra sıra döşedikten sonra hiç su eklemeyecek miyiz?
  Ellerine sağlık canım..

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sevgili arkadaşım galiba ben anlatamadım.1 yanıt:tane sumakğı sıcak suda bekletip suyunu patlıcanları tencereye sıra sıra dizdikten sonra su yerime sumak suyu ilave etmemiz gerek .
   2. yanıt:eğer sumak suyu eksikse az su ilave edilir ama 2 su bardağın da islatıp kullandığım sumak suyu yeterli geliyor.
   Allah'a emanet ol...

   Sil
  2. Teşekkür ederim canım..şimdi oldu..:)
   Bende sumak ekşisi diye aynı nar ekşisi gibi sıvı oalnı var da :9 onun için karıştırdım..sumak ekşisi diyince..
   Sen de Allah'a emanet ol canım..

   Sil
 3. Aminn Rümeysacım. Yemeğinde çok lezzetli görünüyor sevgilerimle

  YanıtlaSil
 4. Sülüberi yi ilk defa duydum doğrusu..Aslında bu yemeğide ilk defa gördüm :) Patlıcanla yeşil mercimek , hatta sumak ilginç bir yemek doğrusu ..Ellerine sağlık..

  Bütün dualarınıza aminn diyorum .

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bu yemek çocukluğumun ve şimdi de çocuklarımın yediği çok eski bir yemek çeşidi.Vitamin deposu,çok sağlıklı bir yemek çeşidi.Sizin için denemeye değer derim.sevgilerimle...

   Sil
 5. ellerine sağlık bacım bu yemeğin ismine Antakya çevresinden bir köyde süneberi denildiğini duymuştum sizdede faklıymış ama her haliyle çok lezzetli ve besleyici bir yemek...
  duana gönüldeen katılıyorum ...AMİN.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tuba'cım Antakya'nın köyünden değiliz ama annem Rayhanlı'lı o çevrede de aynı isim kullanılıyor.Kardeşim gönülden sevgilerimle...

   Sil