Eğer şaşacaksan, asıl şaşılacak olan onların, “Biz toprak olunca yeniden mi yaratılacakmışız?” demeleridir. İşte bunlar Rablerini inkâr edenlerdir. İşte onlar boyunlarına demir halkalar vurulanlardır ve işte onlar cehennemliklerdir. Onlar orada ebedî kalacaklardır. {Ra’d, 13 / 5}


Selamün Aleyküm Arkadaşlarım
Bizde misafire iş yaptırılmaz ama ;misafir şeker mi şeker ve o denli de maharetli olursa hamurun başına geçilip ardından mantı yapılıyor.
Blog da tanışıp çok ama çok sevdiğim Havvacım yani Limon Çiçekleri arkadaşım bana gelmişti.Ama geldikten sonra bir de mantı yapıp gidince ev halkı o gün bayram yaptı.
Lezzetli mi lezzetli bir mantı tarifi vermek istiyorum arkadaşlarım sizlere.
Hiç denemediğim ama denemek istediğim bir mantı çeşidiydi tepsi mantısı,sağolsun Havva'cım gelir gelmez kolları sıvazladı ve mantı yaptık sonrasında.
Ellerine sağlık güzel yürekli arkadaşım.Yüreğine,gönlüne sağlık...

 Malzemeler
1 kg un
1 yumurta
sert olacak şekilde yaklaşık 2 su bardağı kadar su
1 tatlı kaşığı tuz

iç harcı
250 gr kıyma
1 baş kuru soğan
karabiber,tuz,pulbiber

Sosu için;
1 büyük su bardağı kaynar su
1 yemek kaşığı domates salçası


tereyağ
pul biber
nane

ve sarımsaklı yoğurt
İç harcın hazırlanışı;
250 gr kıymanın içine soğanlar ufak ufak doğranır.Karabiber,pul biber ve tuzu eklenir ve iyice karıştırılır.Hamurun hazırlanışı;
Un,yumurta ve tuz bir kaba konur ve su da azar azar eklenir.Sert bir hamur elde edilir aynı mantının hamuru gibi olacak.Hamur dinlendirilmeye bırakılır.

Hamur dinlendirildikten sonra iki bezeye ayrılır.Ve oklava ile ince bir yufka açılır.Önce ortadan ikiye sonra tekrar ikiye katlanır ve dört kat olacak şekilde de görüldüğü gibi katlanır.
 Daha sonra önce 2 cm lik eninde şeritler ve daha sonra kare olacak şekilde diğer taraftan kesilir ve küçük karecikler oluşturulur.
Kare şeklindeki kare hamurun içine bir cimdik et konur ve kenarları sıkılır.Ve tepsiye sırayla dizilir.

Tepsiye dizdiğimiz mantıları şekildeki gibi dizip tamamladıktan sonra 180 derecede hafifçe kızarıncaya kadar fırınlanır.
Ve daha sonra mantının yarı seviyesine gelecek şekilde kaynar su ilave edilip suyu çekinceye kadar ocağın üzerinde  pişirilir.

Bir yemek kaşığı salçayı 1 bardak kaynar suyla karıştırınız ve ilave edip birazda onunla kaynatınız.
Ve salça ile de pişen mantıyı ocaktan alın, mantının üzerine sarımsaklı yoğurdu gezdirip tepsiyle servis yapınız.

Kesinlikle tavsiyemdir...

Allah'a emanetsiniz...

2 yorum: