Pakistanlı Dr. İşân Hüseyni yaptığı büyük hizmetlerden dolayı ödül almak için uluslararası bir konferansa gidiyordu. Uçağa bindi.

Ancak havada bir arıza olmuş ve yıldırım çarpması sonucu uçak en yakın havaalanına inmek zorunda kalmıştı.
Bir sonraki uçak 16 saat sonra kalkacaktı. Sinirlendi ve "O toplantıya muhakkak yetişmem lazım. 16 saat bekleyemem" diye bağırdı.
Görevliler gideceği şehrin 6 saat uzaklıkta olduğunu ve isterse araba kiralayarak gidebileceğini söylediler.

Acele yola çıktı ama aksilik bu sefer de yolda şiddetli yağmurdan göz gözü görmez olmuş ve selden dolayı araç gidemez olmuştu.
Yol kenarında eski bir evin kapısını çalıp hızla içeri girdi. Yaşlı bir kadın içeride oturuyordu. Süratle ona "Telefonu verir misin telefon etmem lazım" dediğinde kadın tebessüm ederek dedi ki: "Görmüyor musun evladım ne telefonu. Burada ne telefon ne de elektrik var. Geç az dinlen, yemek ye, çay iç sonra düşünürsün bu işleri"

Adam çaresiz az ısınarak yemek yedi ve çayını yudumlarken yaşlı kadın namaz kılıp uzun uzun dualar etti.
Dikkatle baktığında kadının bir beşiği salladığını ve beşikte çok küçük bir bebeğin hareketsiz durduğunu gördü.
"Kimin bu bebek anacığım? Hayırdır bu kadar uzun ağlayarak dua ettin"

Yaşlı kadın:
"Hem annesi hem de babasından yetim olan torunumdur. Ağır hastalığı var. Bölgedeki hiçbir doktor çaresini bulamadı. İşan Hüseyni adlı bir doktor var. Çaresi ondadır dediler. Ancak çok uzakta olduğundan birkaç gündür Allah'a dua ediyorum ki Allah bu bebeğin işini kolaylaştırsın. - Doktor Hüseyni ağlayarak dedi ki "Kalk anacığım. Allah senin duanı kabul etti. Senin duan yıldırımlar çaktırıp uçağı yere indirdi. Seller akıttı ve sonunda beni size ulaştırdı. Dr. İşan Hüseyni benim.
Allahın kullarına böylece isteğini ulaştıracağına kalpten iman ettim. Bütün yollar kapanınca yeri göğü yaratana sığın. Onun iltiması dua"

Malzemeler 

125 gr tereyağ

yarım su bardağı şeker
1 yumurta
1 paket vanilya
yarım paket kabartma tozu
yeteri kadar un

Krema için;
2 su bardağı süt 3 yemek kaşığı nişasta
1 yumurta sarısı
1 paket vanilya
yerim su bardağı şeker
1 paket krem şanti
şantiyle karıştırmak için yarım su bardağı süt
Yapılışı;

Hamur için gerekli bütün malzemeler bir araya getirilir ve ele yapılmayan bir hamur elde edilir. Merdaneyle açılır ve ister kalıp ile isterse bir su bardağı yardımıyla kesilip muffin kalıbına yerleştirilir. Ve çatallar hamur kalıbın içinde bikaç yerinde delinir. 180 derecede fırınlanır.
Diğer taraftan.
Krema yapımına geçilir.

 Süt nişasta şeker vanilya ve yumurtanın sarısı bir kaba alınır ve ocağa konur. Katı bir muhallebi olacak. Sakın süt eklemeyin. Soğumaya bırakın.
Ayrı bir yerde kremşanti ve sütü çırpıp dolaba kaldırın.
Soğuyan kremayı misketlere iyice çırpın ve şantiyede ekleyip tekrar yüksek devirde çırpmaya devam edin. Göreceksiniz çok lezzetli bir krema olacak.
daha sonra bir sıkma torbasıyla tartoletin içine kremayı sıkın ve üzerini istediğiniz meyvelerle süsleyin. Hepsi bu kadr. 

Afiyet olsun. 
Sevgiyle ve samimice dostça kalın. 

2 yorum:

  1. Ellerine sağlık. MIMMM ne güzeller.

    YanıtlaSil
  2. Ah ben bu hikayeyi ağlaya ağlaya okudum...Eşimede okuttum inan..Allah c.c. bizede bu teyzem gibi iman nasip etsin dualarımızın kabul olmasını nasip etsin inşaALLAH...Amiiinn..
    Gelelim minnak turtaletlere nefiss ve ye benili görünüyor..Eline koluna malzemelerine sağlık canım benim..

    YanıtlaSil