De ki: "Gelin size Rabbinizin neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, anne-babaya iyilik edin, yoksulluk-endişesiyle çocuklarınızı öldürmeyin. -Sizin de, onların da rızıklarını Biz vermekteyiz. Çirkin-kötülüklerin açığına ve gizli olanına yaklaşmayın. Hakka dayalı olma dışında, Allah'ın (öldürülmesini) haram kıldığı kimseyi öldürmeyin. İşte bunlarla size tavsiye (emr) etti; umulur ki akıl erdirirsiniz." (En'am Suresi, 151)


Selamün Aleyküm
Rahman ve Rahim Allah'ın izniyle.
Bu günkü tarifim ıspanaklı midye böreği olacak inşallah. Sizlerde inşallah beğenerek yapar ve yersiniz ümidi ile tarifime geçmek istiyorum..


Malzemeler
6 adet yufka
iç harç için:
500 gr ıspanak
200 gr lor peyniri
1 baş soğan
karabiber
pul biber
sıvıyağ
2 yemek kaşığı yoğurt
yarım çay bardağı sıvıyağ
1 tane yumurta


Yapılışı:
Öncelikle ıspanaklar yıkanır ve suyu süzdürülür. Ardından ince ince doğranır. Üzerine doğranmış soğanlar,peyniri ve baharatı eklenip iyice karıştırılır. Böylelikle iç harç hazırlanmış olur.
Düz bir zemine yufka açılır ve ortadan dört eşit parçaya kesilir. Ve görselde de görüldüğü gibi yufka bir bıçak yardımıyla şekil verilip orta kısmına ıspanaklı harçtan konulur ve katlanır. Mideye şeklini alan börek fırın tepsisine alınıp, üzerine yoğurtlu yumurtalı harçtan sürülür ve 180 derecede üzeri kızarıncaya kadar fırınlanır.
Afiyet Olsun
Bu tarifi Yemekustaları.comda da bulabilirsiniz...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder