Hayat dediğin KISACIK bir ANDIR, bu ANI yasayan garip bir CANDIR,bu CANI bahşeden yüce RAHMAN'DIR, verdiği cana KARŞILIK istediği temiz bir iMANDIR,bu iMANI yasayan ne mutlu bir ZATTIR, ama YASAYAMAYANIN sonu mutlak AZAPTIR,bizi bu azaptan kurtaracak silah YALNIZCA DUADIR..
Dualaşalım inşallah...


Malzemeler

1 kilo irice olandan pırasa
1 su bardağı pirinç
yarım demet maydanoz
1 yemek kaşığı domates ve 1 er şeker kaşığı acı ve tatlı biber salçası
1 baş soğan
7-8 diş sarımsak
karabiber
kuru nane
2-3 yemek kaşığı nar ekşisi
1 çay bardağı zeytinyagı (ayçiçek  yağı da olabilir )
tuz


YAPILIŞI
Pırasanın kullanılmayan dış yüzeyini sıyırıp attım ve 10 cm boyunda parçalara ayırdım. Daha sonra bir tencerenin içinde yaklaşık 5 dakika haşladım ve sudan hemen çıkardım.
Diğer taraftan pirinci yıkayıp, üzerine maydanozu, ufak ufak doğranan soğanı ve sarımsağı,salçasını,baharatlarını ve yağını da ekleyip karıştırdım. Sonra pırasaları yapraklarına ayırdım ve tek tek iç harç koyup sardım. Ve sarmaların pişicegi tencereye güzelce dizip üzerine 2 su bardak kadar su ve bir tatlı kaşığına yakın tuz atıp kısık ateşte ağır ağır pişirdim. Hepsi bu :) 
Çok zahmetli gibi görünse de ''zahmetsiz rahmet olmuyor'' ... 

Not:  Verdiğim ölçü 2 yemek tabağı çıkıyor siz ölçüleri azaltıp çoğaltabilirsiniz. Ve pırasanın içinden kalan sarılamayacak kadar ince parçaları da sabah kahvaltısında ince ince doğrayıp yağda kavurun ve üzerinde 2 yumurta kırdınız mı lezzetine doyum olmuyor...
Afiyet şifa olsun...

LAHANA SARMASI
PAZI SARMASI
YAPRAK SARMASI

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder