Hayırlı vakitler arkadaşlar
Sevgili Egem Un 'a bana göndermiş olduğu unlar ve hediyeler için teşekkür ederim. Egem Un'un katkısız ve doğal ürünleri için kendilerini tebrik ediyor ve bu çizgilerini hiç bozmadan yollarına devam etmelerini temenni ediyorum. Denemenizi tavsiye ederim... Teşekkürler Egem UN...
 Malzemeler

3 yumurta
yarım su bardağından biraz fazla şeker
125 gr margarin veya tereyağ (eritip soğutulmuş)
yarım su bardağı süt
3 olgun büyük boy muz (bir bıçak yardımıyla iyice ezilmiş)
1 paket kabartma tozu
5-6 yemek kaşığı un
yarım su bardağı damla çikolata


Yapılışı; Yumurta ve şekeri yaklaşık 4-5 dakika iyice çırpınız. Üzerine yağını,sütü, muzu da ekleyip karıştırın. Ve daha sonra unla harmanladığınız kabartma tozunu ve unu da yavaş yavaş ilave ediniz. ve damla çikolataları da unutmayınız . :) Daha sonra rahat çıkması ve muzun kalıba temasını engellemek için yağlı kağıt kullandığımız fırın kalıbınıza hazırlanan harcı ilave edip sağa sola doğru kalıbın her yerine eşit yayılması için sallayınız. 170 derecede içi ve dışı pişinceye kadar fırınlayınız.
Unutmayın ilk kabarma aşamasında fırın kapağı açılmaz. Ve sıcaklık ayarı fırından fırına değişebilir. Siz keki kaç derecede pişiriyorsanız muzlu keki de aynı ayarda pişirmeniz gerekmekte... Hepsi bu kadar pişip soğuduktan sonra afiyetle yiyebilirsiniz :)
Allah'a emanetsiniz. Dua ile....

AFİYET ŞİFA OLSUN


1 yorum: