Hayırlı günler 
Bu tarifimde sizlere büyüklerin ve çocukların en bi sevdiği reçelen olan Çilek Reçeli tarifini vermek istiyorum. Ama şunu da söylemek istiyorum ben  Şeftali Raçeli nde de iddaalıyımdır :)

Ben tarifi bir kilo çilek üzerinden vereceğim inşallah siz ona göre azaltıp çoğaltabilirsiniz. O zaman geçelim tarifimize...


Malzemeler

1 kilo çilek
750 gr toz şeker
1 çay kaşığı limon tuzu
1 çay kaşığı tereyağ veya margarin (taşmasını engellemesi için)


Yapılışı;
Çilekleri saplarından ayıklayıp iyice yıkayın. Derin bir tencereye alın ve üzerine toz şekeri döküp çileklerle karışmasını sağlayın. Yaklaşık 1-2 saat şekere batmış vaziyette bekletin. Sonrasında çileklerin sulanacaktır. Sonrasında çilekleri normal ateşte kaynamaya bırakın ama sakın başından ayrılmayın çünkü çilek çabucak tencereden taşabilir. Bu nedenden dolayı 1 çay kaşığı tereyağ atın göreceksiniz ki taşmasını en engelleyecektir. Bütün reçeller için size verdiğim bu püf noktasını unutmayın yani,  reçeli ocağa koyunca tereyağ atıyoruz :)
Yaklaşık 15 dakika kadar kaynattıktan sonra ocağı kapatın. Cıvık olduğu kanısında mısınız? sakın korkmayın çünkü 2-3 gün de tencereyle suyunun çekmesi için güneşte bekleteceksiniz . Hem böylelikle çok daha lezzetli ve rengi asıl rengini de koruyacaktır. Eğer uzun süreli reçeli saklıyacaksanız , reçeli kaynama derecesine kadar ısıtın ve sıcağıyla kavanozlayın. Yok hemen tüketecekseniz tabi ki hiç bir işlem yapmadan afiyetle tüketebilirsiniz.

Afiyet Şifa Olsun


Reçeller
Şeftali Reçeli

1 yorum: