Lezzetli mi lezzetli bir o kadar da vitamin deposu Yoğurtlu Semiz Otlu Buğday Salatası tarifi vermek istiyorum inşallah sizlere. Ben çok seviyorum bu salatayı sizlerinde damak tadına hitap edeceğini düşünüyorum. Geçeli tarifimize  :)
Malzemeler
1 bağ semiz otu
1 kg yoğurt
2 diş sarımsak
1 yemek kaşığı kuru nane
tuz


Yapılışı;
Derin bir tencereye yıkanmış aşurelik buğdayı koyun ve üzerine 2 litreye yakın su ilavesi yapıp ocağa koyun. Ocakta yaklaşık 10 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alın ve tencerenin kapağını sıkıca kapatıp en az 3-4 saat buğdayların açılmasını sağlayın. Böylelikle işiniz çok kolay olacaktır. Bir kaç saat sonra buğdayın suyunu kontrol edip ocağa koyun. Eğer suyu az ise iki su bardağı kadar su ilave edip yaklaşık 15 dakika kadar kaynatın. Eğer suyu hala varsa başka bir ilave yapmadan ocağa koyun. Göreceksiniz hem lezzetli hemde zaman ve yakıttan tasarruf edecek olacaksınız. Kaynayıp iyice açılan buğdayları ocaktan alın ve soğumaya bırakın.
Soğuyan buğdayları sarımsaklı yoğurt ve temizlenmiş yaprak yaprak ayrılmış semiz otuyla iyice karıştırın. Kuru naneyi de ilave ettiniz mi vitamin deposu buğday salatası hazır... 
Soğuk servis yapın.

Dilerseniz buğdayı çokça pişirip poşetleyip difrisinizde de saklayabilirsiniz. Misafiriniz geleceği zaman kurtarıcı oluyor :)

Afiyet Şifa Olsun..
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder