"(Allah) sîze keder üstüne keder verdî kî , bundan dolayı gerek elînîzden gîdene , gerekse başınıza gelenlere üzülmeyesînîz.! Allah yaptıklarınızdan haberdardır.!!!!"
(.Âl-î îmrân.s.153.)


Selamün Aleyküm
Yöremizde çokça yapılan çekirdeksiz üzüm reçeli tarifimi vermek istiyorum sizlere. Hem lezzetli hemde kolay bir tarif :)
 İnşallah tarifi deneyerek memnun kalacağınızı düşünüyorum.
Hadi buyurun lezzetli çekirdeksiz beyaz üzüm reçeline :)
Malzemeler
2 kilo üzüm
1,5 kilo şeker
1 çay kaşığı limon tuzu veya yarım limon suyu


Yapılışı;
Çekirdeksiz beyaz üzümleri sapından ayıklayıp tanelerine ayırın. Ve iyice yıkayın. Yıkadığınız üzümleri derin bir tencereye koyunuz ve ardından toz şekerini üzerine dökünüz. Bütün üzümlerin toz şekere bulaşmasını sağlayınız. Yaklaşık 1 saat üzümleri şekerde beklettikten sonra tencereyi ocağa alınız.
Kanayıncaya kadar orta ateşte kaynadıktan sonra kısık ateşte yaklaşık yarım saat ve içene 1 çay kaşığı limon tuzunuzu da ilave edip 5 dakika daha kaynattıktan sonra ocağınızdan alın. Eğer uzun süreli reçeli saklayacaksanız sıcak sıcak cam kavanoza doldurun ve ağzını sıkıca yeni konserve kapağı ile kapatıp ters çevirin ve soğumaya bırakın. Yok hemen tüketecekseniz tencerede soğutun ve ve sonra kavanoza doldurup buzdolabında saklayın. Lezzetli çekirdeksiz üzüm reçeli böylelikle kahvaltıya hazır :)

Afiye Olsun...


Diğer Tarifler İçin Tıklayın.....


Kahvaltılık Tariflere Buradan Ulaşabilirsiniz...
1 yorum: