Hayırlı günler arkadaşlar
Geçtiğimiz cumartesi günü sevgili Funda Hanımın aracılığı ile biz Antalyalı bloggerlar hep beraber Kumlucadaydık. Antalya'nın yerli üreticilerinden ve Kumlucanın Köklü ailelerinden olan Üysal bey ve üniversite arkadaşı Tolga Beyin ortaklaşa açtıkları ve tamamen organik olarak halka sundukları ( Portakalbende.com ) narenciye ve narenciyeden elde edilen mamullerini dalında görüp ve nasıl üretildiğinini de incelememize için bizi Kumlucaya  davet etmişlerdi. İnanın öyle samimi bir etkinlik ve ağırlama oldu ki bunu yazılarımla ifade etmem biraz zor olacak :)
Kumlucaya vardığımız da öyle güzel bir sofra ile karşılaştık ki neler vardı sofrada neler :)
Taze sıkılmış portakal suyundan Portakallı kekine,kumkat reçelinden turunç reçeline,bazlamadan pişiye, kendilerinin yetiştirdiği çeşitli biber ve domatesler ve sayamadığım daha bir çok çeşit ikramlıklar sofradaydı hemde her şey ev yapımı ve organikti.
Yaprak sarmasını da unutmadım değil nefisti nefis :)

Kocaman kumkat ağaçlarını ilk defa görmenin şaşkınlığını görmeliydiniz üzerimde :)

Sonrasında çoluk çocuk Hayal hanımın eşliğinde  imalathaneye girip turunç reçeli yapmak için kolları sıvadık. Bu arada söylemeden edemeyeceğim benim kız da pek yetenekliydi turunçların kabuğunu ipe dizme hususunda :)

Sıra sıra dizili ve bir senenin alın teri,emeği olan üzerlerinde Rabbimin nasip ettiği kadar meyveleri olan portakal bahçesi gezmek ve bir portakalın bile onlarca çeşidinin olduğunu öğrenmek ve narenciye üretirken nelere dikkat edilmesi gerekildiğini ve neler yapılması gerekildiği konusunda bilgiyi merkezinden ve bilir kişi tarafından öğrenmek de güzeldi.


Ve en güzel bana haz veren şeyde belkide dalından meyve ve sebze toplamak oldu. Ünsan beyin ablası Fatma Hanımın  seralarını gezip ''içinden istediğiniz kadar biber domates toplayabilirsiniz ''demeleri ise yurdum insanının gönüllerinin genişliğini bir kez daha gösterdi biz Antalyalı Bloggerlara...


Ve artık akşam olmuş dönüş yolu başlamıştı bizler için :) 

İki üniversiteli arkadaşın omuz omuza verip birlik olarak taşın altına ellerini koyduklarını biz yerinde gördük ve yapabileceklerinde inandık. Bize düşen ise Allah onların önlerini ve yönlerini helal bir şekilde açmaları için dua etmek oldu.
Emeklerinize Yüreklerinize Sağlık Sevgili Portakalbende.ComPortakalbende.com diyor ki; Dün dalındaydıi Bugün kapında!
Türkiye’de narenciye ve sebzenin en doğal şartlarda yetiştiği Kumluca’dan, sipariş verilir verilmez dalında toplanan, hiçbir işlem görmeden paketlenip, uzman kargo firmaları ile kapınıza gelen,üreticiden tüketiceyuzanan bu yolculukda, sizlere bu topraklarınen iyisini tattırmaya gönül vermiş portakalbende.com‘dan Merhaba!
Portakalbende.com, yüz yılı aşkın süredir tarım ile uğraşan Silahcı ailesinin son kuşak temsilcisi Uysal Silahcı ve onun en yakın üniversite arkadaşı M. Tolga Matban’ın ortaklaşa oluşturduğu bir projedir. Türkiye’nin her yerine 24 ile 48 saat arasında taptaze ürünlerin, direkt olarak ulaştığı ve bu süreçte meyvenin tüm doğallığı yani dalında koparıldığı ilk hali ile gibi kaldığı tek yerdir.
Kumluca ilçesi, Mikro klima özelliğine sahip bir kıyı ovasıdır ve bu nedenle bölgenin kendine has bir iklim özelliği bulunmaktadır. Kuzeyi dağlarla çevrili olduğundan, deniz üzerinden aldığı rüzgarlarla taşınan deniz tuzları ve mineraller, bahçedeki ağaçlara ulaşır, bu da zileri yeni bir tabir ile tanıştırı; ”optimum brix asidite”. Bu meyvenin posasının minimum, suyunun ise maksimum olması; dolayısı ile asidinin en az olduğu manasına gelir.
Portakalbende.com‘da bölgede yetiştirilen portakalın her çeşidini; İtalyan, Valencia, Yafa, Washington, Şeker, Kan, Mandalinanın en aromalısını; Satsuma, Klemantin, Yerli; Limonun en keskini; Lamas, Demir, Kokulu, Kızıl ekşi, Narın en hası Hicaz Narı, Greyfurtun her ikisini; Kırmızı ve Beyaz, çayın vazgeçilmezi Bergamotu, ve belki de hiç tatmadığınız nam ı diğer kamkatı, Ağaç kavunu Şadok’u bulacaksınız.
Bununla birlikte; reçetesi bize özel, doğal meyveler ile yapılan portakal, mandalina, limon, şadok, kamkat, domates, incir gibi ev yapımı reçellerimiz de sizlerin beğenisine sunulmuş olacak.
Bir dikili ağacın olsun projemiz ile herkesi fidan sahibi yapacağız. Aynı zamanda bahçemizden bir ağacımızı sezonluk sizlere sunup, tüm mahsülünü alıcısı ile buluşturacak, bu ağacın online takibini sağlayacağız.
Pek yakında, Köy Kafası projemiz hayata geçecek, domates, salatalık, biber, zeytin ve yumurta ile yola çıkacağız.
Bu toprakların değerini bilen, dolaptan değil dalından lezzetler ile sizlerle olmak dileği ile…
Portakalbende

1 yorum: