Biz, iman edip salih amel işleyenleri, mutlaka altlarından ırmaklar akan ve içlerinde ebedi olarak kalacakları cennet köşklerine yerleştireceğiz. Sabredip, iyi amel işleyenlerin mükâfatı ne güzeldir! Onlar, yalnız Rablerine güvenirler. (Ankebut Suresi 58-59)


Selamün Aleyküm
Nefis lezzetli annemin tarifi hatta annemde annesinden öğrendiği bir tarif ile sizler için Keşkek yaptım. Hem buğdaydan ve etin birleşimi hasebi ile tam bir vitamin deposu diyebiliriz. Eeee nede olsa eskilerimiz bir şey bilip de  yapmışlar :)
Buyurun benceli keşkek tarifime o zaman....


Malzemeler
500 gr buğday
1 kg gerdan kemikli
1 büyük kase haşlanmış nohut
1 yemek kaşığı tatlı biber salçası
1 yemek kaşığı acı biber salçası
Kimyon
Karabiber
Tuz

Üzerini yağlamak için;
Tereyağ
pul biber

Yapılışı;
1 gece önceden buğdayı yıkayın ve sıcak su ilave edip beş dakika kaynatıp kapagını sıkıca kapatın ve sabaha kadar bekletin. ( su ilavesini buğdayların üzerine dört parmak çıkacak şekilde ilave edin çünkü buğday suyu çok çekiyor. ) Bu şekilde buğdaylar ıslatılmış olacak.
Gerdanı düdüklü tenceresine koyup kemikten ayrılıncaya kadar pişirin.
Pişen etleri kemiklerinden ayırın ve geceden sıcak suya ıslattığınız buğdayların üzerine nohutlar ile beraber ilave edin.
Ve ocağa orta ateşe koyun. Kaynamaya başlayınca çok dikkat edip buğday pişerken dibine çabucak yanabilir o yüzden ocağı kısık seviyeye getirip arada muhakkak karıştırın.
Bütün malzemeler birbiri ile iyice bütünleşince acı ve tatlı biber salçasını ve baharatını da ilave edip tekrar karıştırın.
Karışan ve özleşen buğdayı isterseniz pişmiş haliyle,isterseniz blendrdan geçirip daha da küçülterek sıcak sıcak servis yapabilirsiniz.
Üzeri için tereyağını eritip pul biber ilavesi ile karıştırıp keşkeğin üzerine dökerek enfes bir lezzetolacağından emin olun.

Afiyet Olsun....

VİDEOLU ANLATIM İÇİN LÜTFEN LİNKİ TIKLAYINIZ........ 
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder