Geçtiğimiz günlerde sevgili Promedia Ajansın daveti ile Yabani Pirinçi tanıma ve hakkında detaylı bilgi almak adına hep beraber çok güzel bir gün geçirdik...
Bana göre buğdayın bir çeşidi olan Yabani pirincin lezzeti de benzerlik taşıdığını tadarak da onayladım...
Dahada detaylı bilgiler uzman kaleminden...


“Tahıl Grubunun Değerli Ürünü; Yabani Pirinç”
İçeriğindeki yüksek lif, protein, mineral ve vitaminler ile eşsiz lezzetinden dolayı tüm dünyada kullanımı her geçen gün artan yabani pirinç, Türk mutfaklarında da hızla yaygınlaşıyor. Yabani pirinç, yüksek besin değeri ve sıra dışı lezzeti ile diğer tüm tahıllar arasında ön plana çıkıyor.
Yüzyıllar boyunca Kuzey Amerika yerlilerinin temel yiyecek kaynaklarından birisi olan yabani pirinç, tüm dünyada sağlığına ve beslenmesine dikkat eden tüketiciler tarafından tercih ediliyor. Düşük yağ ve kalori içeren yabani pirincin en önemli özelliklerinden biri de glütensiz olması. Glüten intoleransı Türkiye’de de çok yaygın. Bu nedenle glütensiz yiyecek tüketiminde yabani pirinç öneriler besinler arasında başı çekiyor.
“Tam Tahıl” sınıfına giren yabani pirincin 100 gramında yaklaşık 15 gr. protein ve 6 gr. lif bulunuyor. Yüksek oranda demir, fosfor, kalsiyum ve potasyum içeriyor. Ayrıca yabani pirinç yüksek antioksidan içeriğe sahip olması nedeniyle yaşlanmayı geciktiriyor. Yabani pirinçteki yüksek lif içeriği bağırsakların düzenli çalışmasına destek oluyor ve toksinlerin temizlenmesinde yararlı etki gösteriyor.
Sağlıklı bilgileri aldıktan sonra Şef ustamızdan da lezzetli salata,yemek ve yabani pirincin nasıl ve nerelerde kullanılacağı ve ne kadar sürede pişeceği hakkında söyleşilerle sohbetimiz devam etti...


                                       

Yabani Pirinç Salatası
1 su bardağı haşlanmış Yabani Pirin
Haşlanmış mısır
domates
kornişon turşu
yeşil soğan
maydanoz
nar ekşisi
tuz
zeytinyağı

Yapılışı; Ön hazırlıklar bittikten sonra bütün malzemeleri harmanlayıp damak tadınıza göre nerekişsi,tuz ve zeytin yağını da ilave edip karıştırın. Ve iri iri parçaladığınız marulun üzerine koyup servis edebilirsiniz..
Biz afiyetle yedik şiddetle sizlere de tavsiye edebilirim...
Bir çok etkinlikte olduğu gibi bu etkinlikte de yine biz antalyalı bloggerlar hep beraberdik. :)
Güzel günden kalan güzel bir hatıra fotografı...


2 yorum: