Hayırlı günler arkadaşlar
Bugün sizlere lezzetli sağlıklı aslında bilinen bi o denli de bilinmeyen bakliyat çeşidi olan mas fasulyeden salata tarifi vermek istiyorum.


Malzemeler
2 su bardağı mas fasulye
Yeşil soğan
Maydanoz
Dereotu
Nane
Havuç
Kornişon turşu
Nar ekşisi veya limon suyu
zeytinyağı
tuz


Yapılışı;
Mas fasulyesini haşlayıp pişirin.(çabucak pişiyor dağılmamasına dikkat edin) Soğanı,maydanozu,naneyi ve dereotunu ince ince doğrayıp pişen soğuyan mas fasulyesinin üzerine ilave ediniz. Havuç rendesini ve küp küp doğranmış kornişon turşuyu da ekleyin. Son olarak ekşisini ve zeytin yağını da ilave edip hepsini harmanlayıp servis tabağına alınız. Servis tabağınızı süsledikten sonra misafir sofralarınızda vazgeçilmezleriniz arasında olacaktır.
Afiyet Şifa Olsun...


Mas Fasulyesinin Faydaları

Maş fasulyesi pek çok kişi tarafından bilinmese de birçok yararı olan bitki türlerinden birisidir. Cin börülcesi olarak tanınan bu tür, günümüzde yeni yeni yayılan ve insanlartarafından tanınan bir tüketim ürün haline gelmiştir. Kısaca maş fasulyesinin yararlarını sıralamak gerekirse;
· Bağırsak düzenleyici bir etkiye sahiptir.
· Şeker düzeyini düşürür.
· Hücrelerde yenilenmeyi sağlar.
Şeker hastalarının ihtiyaç duyduğu B vitaminleri maş fasulyesi içerisinde bol miktarda yer alır. Ayrıca maş fasulyesi içerisinde yine bol miktarda protein ve lif bulunmaktadır. Maş fasulyesi Güneydoğu Anadolu’da yaygın olarak kullanılan ufak ve yeşil bir görünümü bulunan fasulye türüdür.
Nerelerde Kullanılır?
Maş fasulyesi kullanılarak köfte ve piyaz yapabilirsiniz. Pilavlarda maş fasulyesi kullanabilir ya da yetiştirebilirsiniz. Ayrıca salatalarda da sıkça maş fasulyesi kullanılmaktadır. Maş fasulyesi geçmiş yüzyıllarda Çinliler tarafından hastalık tedavilerinde kullanılan bir bitkiydi. Maş fasulyesi taze olarak tüketilmeli ve pişirilerek servis edilmelidir.
Nasıl Pişirmeli?
Diğer bakliyatlar gibi pişirmeden önce ıslatılması öneriliyor. Sonra isterseniz salatasını yapıyorsunuz, isterseniz çorbasını. Mercimek çorbası gibi pişirilebiliyor. Hatta suda beklettikten sonra yağda kavurup çıtır çıtır çerez gibi de yenebiliyor. Özellikle Çin’de bu şekilde çok tüketiliyormuş. Filizlendirerek soya fasulyesi gibi filizi de salata olarak yeniliyor.
Faydalı Bir Besin
Eskiden Asya’da ilaç olarak bile kullanılmış. Ayurveda ilacı niteliği taşıyor. Vitamin ve mineral açısından çok zengin. Demir, magnezyum, fosfor, potasyum, çinko içeriyor. Sinir sistemine iyi geldiği söyleniyor. Strese karşı direnç sağlıyor. Ayrıca kalp dostu.
Organik Maş Fasulyesi
Güney Doğu Anadolu Bölgesinde de yetiştirilen bu ufak ve yeşil fasülyeler, önceden tanınmamasına rağmen son zamanlarda gerek içerdiği protein ve lif kaynağı yüzünden gerekse lezzeti sebebiyle sıklıkla kullanılmaya başlamıştır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder